East High Athletic Hall of Fame

Male Athletes

  • 2014 – Dominique Collier – Basketball
  • 2010 – Zachary Bolden – Soccer
  • 2008 – Jermiko Verner – Basketball
  • 2007 – Andrew Lay – Lacrosse
  • 2006 – Dillon Roy – Lacrosse
  • 2005 – Pierre Curtis – Basketball
  • 2004 – Sean Ogirri – Basketball
  • 2004 – Henry Kofa – Wrestling
  • 2003 – Carle Stenmark – Soccer
  • 2003 – Antonio Porch – Basketball
  • 2001 – Ross Schraeder – Basketball
  • 2001 – Jon Urbana – Lacrosse
  • 2001 – Kip Malo – Lacrosse
  • 2000 – David Oliver – Track
  • 2000 – Spencer Stenmark – Lacrosse
  • 1999 – Ted Burghardt – Tennis
  • 1998 – Bryan Swarn – Track
  • 1996 – Kaneil Dickens – Basketball
  • 1996 – J.B. Bickerstaff – Basketball
  • 1995 – John Akolt – Soccer
  • 1995 – Brian Phelan – Baseball
  • 1994 – Christian Cook – Lacrosse
  • 1994 – Jason Craft – Football
  • 1994 – Andre Champagne – Baseball
  • 1994 – Jayson Peterson – Baseball
  • 1983 – Ryan Short – Soccer
  • 1993 – Jay Vean – Baseball
  • 1990 – Marty Harrison – Swimming
  • 1987 – Dewitt Dominick – Lacrosse
  • 1986 – Charles Thatch – Football
  • 1986 – Reggie Alexander – Football
  • 1986 – Devin Shaffer – Tennis
  • 1985 – Joe Egloff – Baseball
  • 1985 – Tom Wenzel – Lacrosse
  • 1984 – Joe Sawyer – Football
  • 1984 – Brian Beckler – Soccer
  • 1984 – Gerald Abraham – Football
  • 1983 – Maureatha Hall – Football
  • 1983 – Wayne Vaden – Track
  • 1983 – Bruce Egloff – Baseball
  • 1977 – James Richardson – Football
  • 1976 – Joe Barry Carroll – Basketball
  • 1976 – Mitch Monismith – Track
  • 1974 – Keefe Perkins – Baseball
  • 1973 – Phil Chambers – Basketball
  • 1972 – V.E. Boatner – Basketball
  • 1971 – Ron Bonaparte – Swimming
  • 1971 – Mike Walker – Track
  • 1971 – George Speliotes – Football
  • 1971 – Dale Hooks – Basketball
  • 1970 – Larry Loeb – Tennis
  • 1970 – Kenneth Ausbie – Track
  • 1970 – Marvin Smith – Basketball
  • 1970 – Darryl Simpson – Gymnastics
  • 1970 – Rudy Carey – Basketball
  • 1969 – Felton Johnson – Gymnastics
  • 1968 – Greg Lovato – Basketball
  • 1966 – Art Levy – Track
  • 1966 – Keith Rausch – Basketball
  • 1966 – John Davis – Track
  • 1966 – Rayford Tillis – Basketball
  • 1966 – Roger Cheatham – Basketball
  • 1965 – Brad Moses – Gymnastics
  • 1965 – Jerry Stevens – Track
  • 1965 – Lee Omohundro – Football
  • 1965 – Steve Dertinger – Track
  • 1965 – Brent Newton – Tennis
  • 1965 – Terry Harrison – Track
  • 1964 – Alan Loeb – Tennis
  • 1964 – Dave Stevens – Track
  • 1964 – Dave Sidwell – Football
  • 1964 – J.R. Craig – Basketball
  • 1964 – Chuck Williams – Basketball
  • 1964 – Dave Babbs – Baseball
  • 1963 – Walt Oliver – Football
  • 1963 – Alan Dertinger – Football
  • 1963 – Jim Blaschke – Football
  • 1962 – Bernie Wrightson – Swimming
  • 1962 – Steve Sidwell – Football
  • 1962 – Rich Tate – Basketball
  • 1961 – Pat Morarity – Football
  • 1960 – Wally Hultin – Swimming
  • 1960 – Terry Wrightson – Swimming
  • 1960 – Sam Batey – Basketball
  • 1960 – Tom Hinton – Football
  • 1960 – Chris Babbs – Track
  • 1958 – Gary Henson – Football
  • 1958 – Don Gunsuales – Football
  • 1958 – Bruce Morgenegg – Gymnastics
  • 1957 – Jerry Lane – Track
  • 1957 – Lanny Reichert – Gymnastics
  • 1957 – Larry Kent – Swimming
  • 1957 – Jim McElhinney – Football
  • 1957 – Robert Erickson – Football
  • 1957 – Bob Wynne – Tennis
  • 1957 – Jack Klapper – Tennis
  • 1956 – Stanley Williams – Basketball
  • 1956 – Chuck Newcomb – Basketball
  • 1955 – John Naylor – Gymnastics
  • 1955 – Kenji Yabe – Swimming
  • 1955 – Jay Mills – Swimming
  • 1955 – James Sheff – Swimming
  • 1955 – Roger Kinney – Baseball
  • 1955 – Bob Linnenberger – Basketball
  • 1954 – Stan Williams – Baseball
  • 1954 – Pete LaChapelle – Basketball
  • 1954 – Norman Yabe – Swimming
  • 1954 – Kent Orchard – Wrestling
  • 1953 – John Dikeou – Football
  • 1953 – Monte Pascoe – Football
  • 1953 – Ted Epstein – Tennis
  • 1953 – Ray Carlsen – Football
  • 1953 – Dick Brott – Basketball
  • 1952 – Tom Flugstad – Football
  • 1952 – Rollie Wildman – Golf
  • 1952 – Ron Shavlik – Basketball
  • 1951 – Ray Marks – Basketball
  • 1951 – Tom Carey – Track
  • 1950 – Bill Holmes – Gymnastics
  • 1950 – Harry Taggart – Football
  • 1950 – Bill Horton – Football
  • 1950 – Kirk Hinderlider – Football
  • 1950 – Don Descombes – Football
  • 1949 – Jack Patten – Swimming
  • 1949 – Alan Lake – Swimming
  • 1948 – Frank Van Meter – Golf
  • 1948 – Norman Speak – Wrestling
  • 1946 – George Smith – Baseball
  • 1946 – John Jeffries – Basketball
  • 1946 – Charles Rountree – Football
  • 1946 – Jerome Biffle – Track
  • 1946 – John Strobel – Football
  • 1946 – Carl Sundgren – Football
  • 1946 – Dick Schrepferman – Football
  • 1945 – Bob Frederic – Football
  • 1944 – Billy Sellers – Wrestling
  • 1944 – Jim Hartman – Swimming
  • 1944 – Joseph Dorrough – Baseball
  • 1944 – Don Carlsen – Baseball
  • 1943 – Keene Smith – Basketball
  • 1942 – William Spoor – Track
  • 1942 – John Adams – Baseball
  • 1942 – George Hughes – Wrestling
  • 1941 – Gus Hughes – Wrestling
  • 1941 – David Pate – Football
  • 1941 – Tupper Smith – Basketball
  • 1940 – Bill Storey – Wrestling
  • 1940 – Carle Stearns – Football
  • 1940 – James Fairchild – Football
  • 1940 – Robert Peterson – Football
  • 1939 – Russell Gardner – Wrestling
  • 1939 – Johnny Doyle – Track
  • 1939 – Leon Diner – Football
  • 1939 – Ronnie MacLeod – Football
  • 1938 – Irving Shwayder – Football
  • 1938 – Leon Eastlack – Football
  • 1937 – Russell Brown – Track
  • 1937 – Billy Lewis – Basketball
  • 1937 – James Percival – Wrestling
  • 1931 – Tom Harper – Tennis
  • 1930 – Meredith Jameson – Basketball
  • 1928 – Fletcher Birney – Track
  • 1928 – Eddie Toothaker – Football
  • 1927 – Pete Middlemist – Basketball
  • 1926 – Ross Brown – Football
  • 1925 – Aaron Lutz – Baseball
  • 1924 – Coburn Jones – Baseball
  • 1923 – Louis Telk – Track
  • 1922 – Francis MacDougall – Football
  • 1916 – John Zack Jordan – Football
  • 1913 – Frank Hickey – Baseball
  • 1912 – James Holland – Track
  • 1912 – Clarence Peterson – Football
  • 1911 – Howard Shotwell – Track
  • 1910 – Homer Griffin – Baseball

Female Athletes

  • 2015 – Kenya Lindstrom – Softball
  • 2014 – Natalia Dellavalle – Tennis
  • 2013 – Francesca Sally  –  Basketball
  • 2010 – Samantha Sanders – Basketball
  • 2010 – Shae Kelley  –  Basketball
  • 2007 – Kayla Roper  –  Volleyball
  • 2007 – Kellie Hayes  –  Lacrosse
  • 2007 – Gillian Winbourn – Field Hockey
  • 2007 – Brenna Hokanson – Softball
  • 2005 – Amy Freedman  –  Volleyball
  • 2004 – Lauren Johnston – Soccer
  • 2004 – Laura Seewald  –  Softball
  • 2004 – Jessica Barnes  –  Softball
  • 2003 – Chandra Hardin-Scott – Track
  • 2002 – Mollie Maxfield – Soccer
  • 2002 – Jessica Smith  –  Softball
  • 2001 – Lindsay Barnes  –  Softball
  • 2000 – Tasha Molock  –  Basketball
  • 2000 – Christina Freyer  –  Softball
  • 2000 – Katie Konrad  –  Softball
  • 1999 – Callan Miller  –  Lacosse
  • 1999 – Katie Ling  –  Soccer
  • 1997 – Julie Jahnke  –  Volleyball
  • 1996 – Sarah Burgamy  –  Swimming
  • 1995 – Susan Givens  –  Swimming
  • 1995 – Erin Lanphier  –  Swimming
  • 1994 – Jill Palcanis  –  Softball
  • 1994 – Aspen Burkett  –  Track
  • 1994 – Margot Quandt  –  Swimming
  • 1994 – Becky Bicknell  –  Swimming
  • 1992 – Dawn Riley  –  Track
  • 1991 – Kate Palcanis  –  Softball
  • 1988 – Mattie Williams  –  Track
  • 1986 – Katherine Fedde – Volleyball
  • 1986 – Benita Martin  –  Basketball
  • 1986 – Shawn Taylor  –  Basketball
  • 1986 – Kelly Delph  –  Track
  • 1985 – Andrea Bush  –  Track
  • 1985 – Nanci Yarter  –  Gymnastics
  • 1984 – Kathy Hathaway – Soccer
  • 1984 – Patricia Pyles  –  Track
  • 1984 – Goldie Sellers  –  Track
  • 1984 – Julie Doane  –  Soccer
  • 1984 – Dana Coutts  –  Volleyball
  • 1983 – Sheila MacDonald – Soccer
  • 1983 – Hollyand Hoskins – Soccer
  • 1982 – Michaelle Moore – Basketball
  • 1981 – Julie Coxe  –  Volleyball
  • 1979 – Kimberly York  –  Volleyball
  • 1977 – Lori Thomas  –  Basketball
  • 1977 – Lisa Thomas  –  Basketball
  • 1977 – Alicia Johnston  –  Gymnastics
  • 1974 – Tina Dwight  –  Track
  • 1973 – Lori Brown  –  Track
  • 1972 – Linnea West  –  Tennis

Coaches

  • Betsy Allen – Basketball, Track
  • Jon Barocas – Lacrosse
  • John Brennan – Gymnastics, Wrestling
  • Gregg Browning – Track, Football
  • Ted Calloway – Basketball
  • Rudy Carey – Basketball
  • Jim Coleman – Tennis, Wrestling
  • Paul Coleman – Basketball, Baseball
  • Beth Hinz – Soccer
  • Ken Julsrud – Wrestling
  • Roy Kester – Football, Basketball, Track
  • Phil Krous – Tennis
  • Willis Lamson – Golf, Tennis, Track
  • Scott Lessard – Swimming
  • Tee MacDonald – Soccer
  • Andy Mendlesberg – Softball
  • Scott Mendlesberg – Softball
  • Chuck McGlone – Baseball, Football
  • Jack Moulton – Track
  • Adolph Pat Panek – Football, Baseball, Basketball
  • Rick Schraeder – Basketball
  • Phil Serafini – Baseball, Swimming
  • Tom Severtson – Baseball, Golf
  • Carl Schweiger – Football, Basketball, Track
  • Larry Tarver – Football, Wrestling
  • Mark Thalhofer – Tennis
  • Loren Turner – Track
  • Bill Weimar – Basketball, Tennis, Golf, Track
Whether you are here in Colorado, living in another state, or even another country, we want you to stay connected to East High School.

Contact

Questions or comments about this website?

info@eastangels.network

East Angel Friends & Alumni Foundation

eastangelfriends.org
info@eastangelfriends.org